top of page

טיפול טבעי בחוסר בוויטמין B12

הגורמים למחסור בויטמין הם תזונה החסרה במזונות מהחי, חוסר בייצור חומצת מימן כלורית בקיבה  וחוסר בפלורה במעי הגס.

הקומפלקס של ויטמין B12 נוצר בחיבור של המעי הדק למעי הגס.

צירופי מזון לא נכונים. חוסר בסוגי אנזימים. גירוי מתמיד על ידי חומרים מגרים שונים, מחלות כבד, דרכי המרה והלבלב.

רמה נמוכה של וויטמין B12  עלולה להוביל לאנמיה כתוצאה מפגיעה בייצור  כדוריות דם אדומות, לתופעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות.

לשכיחות גבוהה של מחלות לב וכלי הדם, לעייפות, לסחרחורת, לחולשה, לבחילות, לעצירות, לאובדן תיאבון, לאיבוד משקל, לחוסר תחושה או עקצוץ בידיים וברגליים, לדיכאון, לשיטיון – דמנציה, להידרדרות סנילית טרם זמנה, לבלבול, לבעיות זיכרון, לכאבים בפה ובלשון, לתחושת בערה מטרידה באזור הלשון, ללשון חיוורת בעלת גוון לבנבן חלקה וללא חריצים.

לנשים בהריון קיימת סכנה להיווצרות פגמים מולדים אצל הילוד, בעיקר פגמים בתעלה העצבית ושיעור גבוה של הפלות טבעיות.

שליש מאוכלוסיית העולם סובלים מגנטיקה חלשה שמתבטאת בייצור נמוך של חומצת מימן כלורית בקיבה

וככל שרמת חומצת המימן הכלורית נמוכה יותר, כך ייווצרו יותר זיהומים בקיבה בגלל שהחלבונים לא מתעכלים ועקב כך נוצר מחסור בחומצות האמיניות ,דבר שמונע את ייצור ויטמין  B 12 וגם נוצרים מחסורים באבות מזון חיוניים וזיהומים בקיבה החודרים למחזור הדם דרך המעי הדק וגורמים לפגיעה במערכת החיסון

ככל שהאדם מתבגר יורדת רמת ייצור חומצת המימן הכלורית בקיבה החיונית לפירוק החלבונים לחומצות אמיניות  ונוצר חסר בוויטמין B12 .

יצור הקומפלקס  של ויטמין B12 מותנה בקיומם של שלושה גורמים, חוסר של אחד מהם, ימנע את יצור הקומפלקס המלא של הוויטמין בגוף.

 1. צריכת מוצרים מהחי שבהם מצויה חומצת האמינו המכילה את הקובלאמין שכל ארבעה אטומים שלו, משמשים כבסיס לבניית כדורית דם אדומה.

 2. רמת חומצת מימן כלורית תקינה בקיבה החיונית לפעילות האנזימים שתפקידם לפרק את החלבונים לחומצות אמיניות. ( ניתן לשתות תחליף טבעי לחומצת המימן הכלורת החסרה)

 3. פלורה תקינה במעיים המאפשרת את בניית הקומפלקס המלא של הוויטמין.  

הטבעונים שלא אוכלים שום מוצר מהחי, חייבים לקחת B12 בזריקה או מתחת ללשון. 

אנשים האוכלים מוצרים מהחי ועדיין חסר להם ויטמין B12, לא מספיק שייקחו את הוויטמין מתחת ללשון, אלא חייבים לטפל בבעיה הגורמת להם לחוסר ביצירת הקומפלקס של הוויטמין. אם לא יטפלו בבעיה וייקחו רק תוספת של B12 בזריקה או מתחת ללשון, הם עלולים לסבול בעתיד ממחלות אוטואימוניות כמו אלרגיות, מחלות פרקים, אסטמה, מחלות עור ומחלות מעיים וזאת בגלל העיכול הלקוי שממנו הם סובלים, הגורם להם לחוסר באבות מזון חיוניים ולספיגה של רעלים למחזור הדם מתוצרי הלוואי של החיידקים שאכלו את המזונות שלא התעכלו כראוי בקיבה. זה יכול להיות מחוסר באנזימים בקיבה. מחוסר בחומצה פולית שמקורה בעלים ירוקים או מחוסר או דילול חומצת מימן כלורית בקיבה. 

הטיפול כולל תפריט תזונה אישי המתעכל בקלות ובצורה מושלמת, יחד עם צירופי מזון נכונים והשמטת מזונות שלגוף חסרים אנזימים לעיכולם. במקרים שבהם רמת הוויטמין נמוכה מאוד יש צורך דחוף בהזרקת הוויטמין לתוך הדם או על ידי לקיחת  כדורים למציצה מתחת ללשון.

ללא טיפול בשורש הבעיה, הנזק עלול להיות בלתי הפיך, בגלל שהוויטמין חיוני ליצירת כדוריות הדם האדומות, הוויטמין נקרא גם קובאלמין בגלל שארבעה אטומים של המתכת קובאלט מהווים את הבסיס לבניית כל כדורית דם אדומה שאורך חייה  120 יום ולכן כאשר חסר הויטמין B12 בגוף. לא יכולים להיווצר כדוריות דם אדומות חדשות ומצבו של האדם יתדרדר במהירות. 

הוויטמין חיוני גם לבניה ולתחזוקה של מעטפת המיאלין העוטפת ומבודדת את השלוחות הארוכות של תא העצב. הוויטמין דרוש גם ליצירת אציטילכולין במוח ,

שהוא הנוירוטרנסמיטור – מוביל עצבי, החשוב ביותר המופרש בקצות העצב והמחולל את העברת המסר מהעצב לשריר. פגיעה בייצור האצטילכולין תביא לפגיעה בפעולת השרירים.

במקרה של תפקוד כבד לקוי, ניתן לשקם אותו על ידי פורמולה מצמחי מרפא טבעיים והרגלי חיים נכונים.


שיטת הטיפול במרפאה:

פגישת ייעוץ אחת של כארבע שעות, שבה מקבלים את כל המידע כולל דפי הוראות ותפריטים, איך לטפל במחלה האוטואימונית האחראית לפגיעה בכבד ואיך לתחזק את הגוף בצורה בריאה לאורך שנים ולאחר מכן המשך יעוץ טלפוני או בווטסאפ בהתאם לצורך וללא עלות נוספת.


הפגישה כוללת אבחון על ידי תשאול על כל תלונות המטופל, מחלות בעבר, סוגי התרופות שבהם משתמש, בדיקות דם, הרגלי תזונה, היסטורית מחלות משפחתית, מצב משפחתי ועיסוק מקצועי.

לאחר האבחון המטופל מקבל ייעוץ מקיף שבו מוסבר לו מהם הגורמים למחלה ולבעיות שלו ואיך יוכל להתגבר עליהם באופן טבעי וליווי צמוד עד להבראה המלאה, הכולל הסבר מלא על:

 • מהם הגורמים למחלות, למה דווקא אנחנו חלינו במחלה והרבה אנשים שאוכלים אותם מזונות והרגלי החיים שלהם דומים לנו לא חולים  ואיך ניתן להתגבר על המחלה באופן טבעי.

 • דף תפריטים יומי לבחירה ממזונות מגוונים, שניתן להכין מהם מגוון תבשילים טעימים הכוללים מוצרים מהחי במידה הנכונה. כמו ביצים, דגים ובשרים שניתן לאכול אותם באותה ארוחה יחד עם סוגי ירקות ופחמימות מומלצים.

 • הסבר על פעולת המערכות בגוף ואיך ניתן לשקם את בריאות הגוף יום יום, במקום לגרום להרס המערכות וזאת על ידי שינויים קלים שאינם פוגעים בהנאות ממגוון המזונות המומלצים.

 • באיזה תנאים הגוף מסוגל לשרוף את הסוכרים בשלב הראשון ואת הכולסטרול, הטריגליצרידים והשומנים בשלב השני.

 • מהם התנאים המאפשרים לגוף לרפא ולשקם את המערכות בגוף במשך הלילה, במקום לגרום להרס כל המערכות בגוף, ביניהם הכליות, הכבד, מערכת העיכול. העצמות והלב.

 • מהם צירופי המזון והשתייה הנכונים המאפשרים עיכול מושלם של המזונות, למניעת יצירת רעלים במערכת העיכול, העלולים לגרום לצרבות, לריח רע מהפה ולפגיעה במערכת החיסון , דבר העלול לגרום בהמשך למחלות אוטואימוניות.

 • הסבר מפורט על כל סוגי המזונות, עם היתרונות והחסרונות של כל המזונות מהחי ומהצומח.

 • דף תפריטים יומי לבחירה.

 • תפריט לניקוי רעלים ומתכות מהגוף.

 • התאמת תפריט תזונה אישי, המותאם ספציפית לבעיה הייחודית של המטופלים.

 • הסבר מפורט על מה מונע מהגוף לשרוף בצורה יעילה את המאגרים של הסוכרים בגוף בשלב הראשון ואת הכולסטרול, הטריגליצרידים והשומנים בגוף בהמשך.

 • מה גורם להשמנת יתר ומאיזה מזונות להיזהר במיוחד.

 • איזה מזונות גורמים להרגשת שובע במשך שעות, ללא ירידות ועליות חדות ברמות הסוכר בגוף.

 • התאמת צמחי מרפא טבעיים לשיקום המערכות בגוף, בהתאם לצורך.

 • לאחר פגישת הייעוץ, המשך קשר טלפוני או בווצאפ בהתאם לצורך בחינם.

 • דף הוראות לשיקום ולמניעת פגיעה במערכת החיסון.

 • דף של כל המזונות החשודים כגורמי אלרגיות באופן ישיר ובאופן עקיף.

בעיות עיכול ומחלות המעיים, מהווים את הגורם הראשי למחלות כרוניות ומחלות אוטואימוניות כמו:

מחלת קרוהן – קוליטיס. מעי רגיז. ריח רע מהפה שעולה מהקיבה. הליקובקטר פילורי. חוסר בויטמין B12. עייפות כרונית. מתח. מחלות פרקים. פיסטולה. טחורים. גזים. כאבי בטן. צרבות. אולקוס. אלרגיות עור. אלרגיות בדרכי הנשימה. קדחת השחת. הזעת יתר. כבד שומני. עצירות כרונית או שלשולים כרוניים. מחלות פרקים כרוניות. סוכרת מבוגרים. כשל במערכת החיסון. גידולים ממאירים. דלקות כרוניות. דלקת בעמוד השדרה ופגיעה בכל המערכות בגוף וזאת בגלל שנוצרים חסרים באבות מזון חיוניים עקב העיכול הלקוי, הגורמים לחולשה במערכות הגוף ולפגיעה בשלמות המעיים ועקב כך לחדירה של  חומרים רעילים למחזור הדם, הגורמים לפגיעה בכל המערכות בגוף.

יחיאל תורג'מן. נטורופת מוסמך, בוגר המכללה לרפואה משלימה במסלול של ארבע שנים, הכוללים לימודי רפואה מערבית וסינית, צמחי מרפא מערביים וסיניים, מגוון שיטות תזונה, הומאופתיה, אבחון לפי הלשון, העיניים, הדופק ורפלקסולוגיה.

בעל ניסיון משנת 1996. חבר באגודת הנטורופתים בישראל, מספר 10089 R.Na


להזמנת טיפול ופגישת ייעוץ, מוזמנים להתקשר לנטורופת יחיאל תורג'מן בטלפון: 050-8331604.

כתובת אי-מייל: ty150@walla.com

כתובת המרפאה  – מושב יד רמב"ם, רחוב הרמב"ם 15, בין מודיעין לרחובות.

 

שעות פעילות המרפאה:

בימים ראשון עד חמישי - משעה 09:00 עד השעה 20:00.

בימי שישי וערבי חג - מהשעה 09:00 ועד השעה 15:00.

Recent Posts

See All

דלקת בדרכי השתן

טיפול טבעי יעיל למניעה ולהבראה מהדלקות בדרכי השתן הכרוניות מכל הגורמים וללא צורך באנטיביוטיקה.

Comments


Commenting has been turned off.
heart.png

הקניית הרגלי חיים נכונים

experience.png

נטורופת מוסמך בעל נסיון רב

dish.png

התאמת תפריט ייחודי

call.png

ליווי ותמיכה ללא הגבלה

meeting.png

פגישת ייעוץ אישית

herbal.png

התאמת פורמולות צמחי מרפא

bottom of page